OLV Risk Yönetimi ve Danışmanlık
OLV Risk Yönetimi ve Danışmanlık

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

OLV Risk Yönetimi ve Danışmanlık OLV Risk Yönetimi ve Danışmanlık

Menü

ARAÇ FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİMİN SİGORTACILIĞA ETKİLERİ

ARAÇ FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİMİN SİGORTACILIĞA ETKİLERİ

ARAÇ FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİMİN SİGORTACILIĞA ETKİLERİ

10.11.2018

Yıl sonu yaklaşırken Ekim ayında otomobil (%76) ve hafif ticari (%78) satışlarında yaşanan ciddi daralma 10. ayın sonu otomobil ve hafif ticari satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %33 düşüş ile kapanmıştır. Kamu otoritesinin bir süredir masasında tuttuğu fakat, şekline ve oranına karar vermediği teşvik uygulamasını ivedilikle ay başında uygulamaya almıştır. Yürürlüğe konulan KDV ve ÖTV indirimleri, sıfır araçların (%60 ÖTV’li olanlar hariç) satış fiyatlarını en az %10 düşüreceği öngörülüyor. Bununla birlikte yıl sonu sıfır satıcılarının olağan kampanyaları, satış hedeflerini yakalama peşinde koşan bayilerin satış baskısı ile indirimlerin %15'in üzerine çıkacağını görülmektedir. Bankalarda şimdilik faiz indirimi ve kredi tahsisine yönelik bir hareketlenme görünmediği, olası teşvik edici koşulların sınırlı olarak Kamu Bankalarından gelmesi beklenebilir.

 

Sıfır araç pazarını etkileyen bir diğer konu da uzun süre araç kiralama ücretlerindeki artış ve şirket iflasları. Bu durum, tamamına yakını tüzel olan müşterilerin sözleşmesi sona erenlerden bir kısmının öz varlığa dönmeye iterken bunları sıfır veya sıfır yaş ikinci el araç alıcısına dönüştürdü. Diğer yandan araç kiralama şirketlerinin sıfır alımlarında da ciddi bir daralma sözkonusu. Bu firmalar kiralamadan dönen araçların satılması, kiralama pazarında kiralama maliyetlerinin önemli ölçüde artması ve bazı kiralama şirketlerinin iş modellerinde kiralamadan kazamak yerine araç yönetiminden kazanma modeline doğru dönüşüm beklenen önemli gelişmeler olarak öngörülmeli.

Bu gelişmeler sigorta sektöründe pazarın büyümesine katkı sağlayacağı düşüncesiyle birlikte, Sigorta sektörüne olası etkilerini soru-yanıt ile yorumlamaya çalışalım.

 

  • Soru 1: Şirketlerin büyük bir kısmı SBM’nin yayınladığı Kasko Değer Listesi’ndeki referans değerleri kasko prim hesaplamasında matrah olarak kullanıyor. Bu durumda fiyatlardaki düşüş eksik prim alınmasına neden olmayacak mı?

Cevap: Evet olacak. Sıfır araçların liste ve kampanyalı fiyatlarını güncel takip ediyor ve biliyor olmalırının yanısıra hasar sepeti rasyosu son on yılda hiç olmadığı kadar önem arzetmeye başladığını altını çizerek ifade etmekte yarar görüyoruz.

 

  • Soru 2: En azından Kasım ayında fiyatlardaki düşüş KDL’ne yansımamış olacak. Bu durumda KDL değerlerini kullanmak mı doğru? Doğru ise Aralık ayında indirimler listelere yansıdığında oluşan değerleri kullanmak yanlış olmayacak mı?

Cevap: İndirimler kalıcı olmadığı sürece araç değerlerinin düşürülmesi yanlış olacak. Çünkü, parça ve işçilik gibi hasar maliyeti etkileyen kalemlerde benzer bir indirim olmadı. Hatta Şubat 2018’den buyana sürekli bir artış trendinde. Dolaysıyla hasar maliyetini güncel izleyemeyenler için gelişmeler hiç iç açıcı değil. Zaten sektör kasko karlılığı (teknik olmayan taraftan aktarılan gelirler hariç) hızla erime trendine girmiş görünüyor. Doğru fiyatlama için beklemeden hasar maliyet analizlerini güncellemeleri elzem görünüyor.

 

  • Soru 3: Araç bedelini tarifede matrah etkisiyle kullanmayanlar bu ortamdan daha mı az etkilenecekler?

Cevap: Üzgünüm ki hayır. Araç bedelini sadece bir tarife değişkeni olarak kullananlar veya hiç kullanmayanlar için, tarifelerindeki araç gruplamalarını yeniden yapmaları gerekiyor ve buna hemen başlamalarında yarar var. İlk başlanacak nokta da sigorta konusu olan taşıtı veri tabanlarında teknik özellikleri, donanımı ve fiyat bilgisiyle doğru olarak tanımlamaları olmalı.

 

  • Soru 4: 21018 model ikinci el satışları nasıl etkilenecek?

Cevap: Üst segmentlerde bir değişiklik olmaz. Ancak, sıfır araçla daralacak fiyat makası nedeniyle talep sıfıra yönelebilir. Bu durum sigortacılar açısından daha az iptal (daha az kırık vadeli poliçe) ve aynı araçların daha düşük bedel ile aynı yıl(sıfırıncı yaş içindeyken) içinde tekrar sigortalamaktan kurtulmaları anlamına gelir. Ancak, 2018 model ikinci el fiyatlarında da indirime ayak uydurulursa, maalesef sektör araç sıfır kilometredeyken yaptığı ve vadesi dolmadan satıştan iptal edilip aynı yıl içinde yeniden yapılan ikinci poliçe (riziko süresi açısından ortalama 4 ay da vade uzamış olarak) primlerinin toplamı ilk poliçenin iptal öncesi prim toplamının altına kalacaktır. Dolaysıyla risk-prim dengesi prim aleyhine bozulacaktır.

 

  • Soru 5: Sıfır araçlardaki indirim ikinci el satış ve fiyatlarını nasıl etkiler?

Cevap: Kısa vadede olumsuz etki beklenmiyor. Ancak, bu yıl sıfır alınan araçlar bir yıl sonra ikinci ele dönerken bu etki görülmeye (2019 modeller için de benzer bir teşvik yürürlükte kalırsa ki teşviğin en azondan yerel seçimlere kadar uzatılmasına neredeyse kesin) başlar. İndirim teşvik uygulaması sene başında kalkar ise 2018 model olup ikinci el satıştaki araçların satışlarındaki kar marjı Ocak 2019’dan itibaren artar. Bu beklenti de yılın son iki ayındaki satışları beklentinin üzerine çıkarabilir. Piyasa rayiç değerlerini doğru ve güncel izleyebilen sigorta şirketleri piyasadaki fiyat hareketliliğinin olumsuz etkisini sınırlı tutacaktır. Yukardaki öngörülerin tamamı ekonominin ciddi bir durgunluğa girmemesi varsayımı ile değerlendirilmiştir. 

 

Gelecek yazı: 2019'da Trafik ve Kasko Sigortalarında Bizi Neler Bekliyor?

Yorumlar
Yorum Yap